Ochrona przeciwpożarowa to niewątpliwie bardzo ważny temat. Warto znać aktualne przepisy i przestrzegać zasad BHP w salonie fryzjerskim – wszystko to w celach zapewnienia bezpieczeństwa sobie i innym. Większość lokali usługowych ma pewne obowiązki względem panujących przepisów. Sprawdźmy, co w tym temacie mówi prawo oraz jak wyglądają przepisy przeciwpożarowe w salonie fryzjerskim.
Zagrożenia w salonie fryzjerskim mogą być spowodowane różnymi czynnikami m.in. fizycznymi, chemicznymi lub psychofizycznymi. Podczas pracy zawsze trzeba zachowywać ostrożność i uważać np. na drażniące działanie preparatów, a nawet środków czystości. Pamiętaj, aby zadbać o odpowiedni wypoczynek – nadmiar obowiązków, niewyspanie, długi czas pracy mogą skutkować stresem i przemęczeniem.
Jednym z zagrożeń fizycznych może być także pożar w salonie fryzjerskim. Zobacz, jak unikać tak niebezpiecznej sytuacji.
Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie przeciwpożarowej, odpowiedzialność związana z zapobieganiem pożarom spada na podmioty korzystające z budynku oraz właścicieli i zarządcy budynku. Właściciel budynku zobowiązany jest do wyposażenia obiektu w gaśnice i wymagane urządzenia przeciwpożarowe, jak i do przestrzegania wymagań techniczno-budowlanych. Nie może zapomnieć również o przeglądach technicznych, konserwacji gaśnic czy zapewnieniu dróg ewakuacyjnych. Wszyscy pracownicy powinni być zapoznani z przepisami przeciwpożarowymi panującymi w lokalu. Należy również znać ustalone sposoby postępowania na wypadek powstania sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowia, jaką jest pożar.
Każdy lokal usługowy powinien być dostosowany ergonomicznie do podstawowych warunków ochrony przeciwpożarowej. Zasady BHP w salonie fryzjerskim mówią jasno – każdy pracownik powinien posiadać przeszkolenie PPOŻ i jest to kluczowa kwestia w zapobieganiu sytuacji pożarowej. Warto mieć świadomość, że najczęstszym powodem powstania ognia jest nieuwaga oraz brak wiedzy.
Zacznijmy od tego, że bezpieczeństwo w salonie fryzjerskim jest kluczowe. W myśl powiedzenia “przezorny zawsze ubezpieczony”, przede wszystkim zadbaj o odpowiednie wyposażenie – umieść gaśnice w salonie oraz odpowiednio oznacz drogi ewakuacyjne z budynku. W widocznym dla każdego miejscu powinny znajdować się również szczegółowe instrukcje BHP oraz informacje o niebezpiecznych substancjach, gazach czy urządzeniach elektrycznych.
Ponadto każdy pracownik powinien mieć wiedzę na temat stosowanych środków przeciwpożarowych. Na bezpieczeństwo w salonie fryzjerskim wpływ ma również użytkowanie sprawnych sprzętów elektrycznych i nieuszkodzone, szczelne gniazdka sieci elektrycznej. Sprawdzaj zawsze, czy przewody urządzeń lub przedłużaczy nie są przetarte albo uszkodzone. Pamiętaj, że zwarcie przewodów powoduje wzrost temperatury, co może prowadzić do zapłonu materiałów izolacyjnych wokół przewodów, który może stać się przyczyną pożaru.
Obecny rozwój technologii umożliwia zainstalowanie w salonie fryzjerskim nowoczesnych systemów ostrzegawczych i czujników na wypadek pożarów. Istnieją specjalne detektory wykrywające dym, opary czy gazy. Są na tyle czułe, że wykrywają nawet delikatne zadymienie obiektu, co w efekcie zapobiega rozprzestrzenieniu się pożaru. Alarm jest sygnałem do natychmiastowego opuszczenia salonu i wezwania odpowiednich służb na miejsce zdarzenie.
Jeśli zauważysz pożar przede wszystkim powinieneś zarządzić jak najszybszą ewakuację wszystkich osób z budynku. W zależności od zaistniałej sytuacji możesz podjąć działania gaśnicze, spróbować odłączyć dopływ gazu i zasilanie energią elektryczną. Pamiętaj, aby nie otwierać okien. Jeśli ugaszenie pożaru we własnym zakresie jest niemożliwe, opuść budynek zamykając drzwi jedynie na klamkę. Bardzo ważne jest, aby nie dopuścić do odcięcia przez pożar drogi wyjścia z lokalu.
Warto wiedzieć, że o pożarze powinno powiadomić się:
Podsumowując, pożar to niezwykle poważna sytuacja zagrażająca zdrowiu i życiu. Nie zawsze jesteśmy w stanie zapobiec wszystkim zagrożeniom. Warto jednak dokonać wszelkich starań, aby zminimalizować ryzyko, zwracając uwagę na działanie instalacji elektrycznej czy regularne przeglądy techniczne.