Kategorie

Co warto wiedzieć o praktykach fryzjerskich?

Co warto wiedzieć o praktykach fryzjerskich?

 (2)    0

  Porady i inspiracje

Teoria łączy się z praktyką i tak jest w przypadku wielu zawodów. Po poznaniu samych zagadnień teoretycznych bardzo trudno jest od razu wejść na wysoki poziom w wykonywaniu zawodowych czynności. Tak jest również w przypadku fryzjerów. Strzyżenie damskie lub męskie, koloryzacja czy wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych na włosy – aby poznać ten zawód jak najlepiej, potrzebne będą praktyki fryzjerskie. Zobacz, jak one mogą wyglądać oraz jak powinieneś ich szukać? Jeśli zaś to Ty jesteś edukatorem lub właścicielem salonu – sprawdź, czy warto przyjmować praktykantów.

Praktyki zawodowe – fryzjer uczy się głównie przez praktykę

Oczywiście, aby założyć własny salon fryzjerski nie trzeba mieć żadnych pozwoleń ze szkoły fryzjerskiej ani uprawnień zawodowych – wystarczy założyć działalność gospodarczą, dopełnić wszystkie formalności prawne, spełnić wymogi sanitarne oraz inne przepisy dotyczące lokalu. Jednak zostanie samozwańczym fryzjerem bez żadnego doświadczenia ani nauki nie jest zbyt dobrym pomysłem.

Trudno nauczyć się zaawansowanych czynności fryzjerskich z samej teorii. Oczywiście szkoła, kursy teoretyczne i wartościowe treści z książek są bardzo ważne, jednak to tylko połowa drogi do sukcesu. Druga, kluczowa część, to praktyki zawodowe. Zacznijmy od tego, czy praktyki fryzjerskie są w ogóle obowiązkowe? Prawnie nie jest to w żaden sposób uregulowane, czyli nie masz obowiązku zrealizowania praktyk przed podjęciem pracy w salonie. Jednak mogą tego od Ciebie wymagać np. w szkole fryzjerskiej czy na kursach – taki zapis może widnieć w regulaminie danej placówki szkoleniowej.

Sama praktyka jest bardzo ważna dla każdego fryzjera i stylisty, bez względu na aktualny etap swojej kariery. Istnieje wiele metod oraz technik pracy. Ciągle możesz uczyć się nowych rzeczy, inspirować się i poznawać nowe trendy. Jeśli jesteś na starcie swojej nauki, to praktyki fryzjerskie powinny być dla Ciebie istotne. Przede wszystkim trudno jest znaleźć pracę w jakimkolwiek salonie, jeśli w CV oraz liście motywacyjnym nie podzielisz się żadnym udokumentowanym doświadczeniem zawodowym. Praktyki spełniają m.in. taką rolę. W wielu przypadkach dla początkujących adeptów fryzjerstwa jest to ich pierwszy kontakt z tym zawodem, pracą w salonie i przede wszystkim możliwością obsługi klientów.

Ponadto praktyka fryzjerska to świetna opcja, aby upewnić się, czy naprawdę chcesz zostać fryzjerem i podoba Ci się to zajęcie. Jeśli nie jest to dla Ciebie odpowiedni zawód – to lepiej dowiedzieć się o tym, jak najszybciej. Jeśli zaś okazał się to strzał w dziesiątkę, to możesz się naprawdę wiele nauczyć.

Jak wyglądają praktyki w salonie fryzjerskim?

Wiedza ze szkoły, kursu zawodowego lub szkolenia w wielu momentach może okazać się niezbędna. Jednak to praktyki w salonie fryzjerskim na poważnie przygotują Cię do tego zawodu. Dają Ci możliwość nauki pod okiem zawodowców, którzy mają wieloletnie doświadczenie. Pierwszego dnia na pewno nie będziesz strzygł stałych klientów czy wykonywał skomplikowanych koloryzacji, które znasz jedynie z teorii. W wielu salonach to normalne, że praktykanci zaczynają od pomagania m.in. poprzez zamiatanie włosów z podłogi, układanie kosmetyków, dezynfekowanie przedmiotów (grzebienie, szczotki i inne akcesoria wielorazowego użytku) czy po prostu standardowe wyniesienie śmieci.  Fryzjerstwo to nie tylko samo trzymanie nożyczek w rękach czy nakładanie farby na włosy – to również szereg czynności, które trzeba wykonywać po drodze.

Oczywiście pamiętaj, aby nie dać się wykorzystywać. Praktykant to nie osoba, której zadaniem jest wyłącznie sprzątanie. Pomoc to jedno, ale podpatrywanie fryzjerów w czasie pracy jest bardzo ważne. Z czasem powinno dochodzić do przekazywania Ci innych obowiązków np. samodzielna ocena kondycji włosów klienta, pomoc przy realizowaniu zabiegu koloryzacji, czy pomoc lub nawet samodzielne strzyżenie męskie albo damskie. Ważnym aspektem na praktykach jest także umiejętność nawiązywania relacji z klientem. W końcu każdy fryzjer chce, aby zadowoleni klienci wracali do salonu ponownie.

Przykładowa lista umiejętności fryzjerskich, jakich możesz nauczyć się na praktykach (oczywiście wszystko jest tutaj kwestią indywidualną):

 •      strzyżenie męskie / damskie / dziecięce,
 •      podstawy koloryzacji włosów oraz w miarę nabywania doświadczenia bardziej skomplikowane zabiegi,
 •      dekoloryzacja włosów,
 •      trwała ondulacja,
 •      modelowanie włosów,
 •      stylizowanie fryzur na gorąco,
 •      tworzenie upięć okazjonalnych.

 Ważna jest również profesjonalna obsługa klienta salonu – doradztwo przy wyborze usługi, pomoc w doborze kosmetyków czy zabiegów, a także sama rozmowa z klientem w taki sposób, aby czuł się on podczas pobytu w salonie komfortowo.

Praktyka fryzjerska – kilka porad dla przyszłych praktykantów

Jesteś w trakcie wyboru salonu na praktyki fryzjerskie? Nie wiesz od czego zacząć, jak i gdzie szukać? Możesz zacząć od odwiedzenia biura praktyk lub zapytania nauczyciela prowadzącego zajęcia.

Opcji na znalezienie miejsca do praktyk jest wiele. Możesz stworzyć sobie listę salonów z okolicy swojego miejsca zamieszkania (a nawet całego miasta lub okręgu, jeśli jesteś skłonny dojeżdżać gdzieś dalej). Wybierz salony, które wydają Ci się interesujące i mają dobre opinie. Warto trafić do miejsca, gdzie wiele się nauczysz. Następnie odezwij się do salonów – najlepiej osobiście. W dzisiejszych czasach każdy może wysłać maila, który często ląduje w spamie. Przyjdź na miejsce, spróbuj umówić się na spotkanie, na wszelki wypadek zabierz ze sobą wszystko co Ci pomoże – świadectwo, dyplomy, CV. Spróbuj zrobić jak najlepsze pierwsze wrażenie.

Gdy już dostaniesz się na praktyki, nie bój się zadawać pytań! Wykazuj inicjatywę: podejdź, zapytaj fryzjera, czy możesz w czymś pomóc. Jeśli na tych praktykach wykonywałeś już jakieś czynności wcześniej, to zawsze możesz też zrobić coś sam z siebie i pokazać zaangażowanie. Ponadto gdy jesteś na etapie podpatrywania fryzjerów w czasie pracy lub wykonujesz samodzielnie jakiś zabieg lub strzyżenie – nie bój się pytań doświadczonych edukatorów. Odpowiednio zadane pytania pozwolą Ci unikać potencjalnych błędów.

W sytuacji, gdy jakieś konkretne obowiązki Ci się nie podobają –  zdecyduj się na szczerą rozmowę z odpowiednimi osobami i porozmawiaj o swoich odczuciach. W każdym miejscu panują inne zasady i nie zawsze udaje się trafić od razu do wymarzonego salonu. Bądź cierpliwy i sumienny.

Praktyki fryzjerski w odpowiednio wybranym salonie mogą być dla Ciebie fantastyczną przygodą, z której wyniesiesz dużo wiedzy i pozytywne doświadczenia – spraw, aby stały się one Twoją trampoliną do dalszej kariery.

Szukam praktykanta do salonu fryzjerskiego, czyli czy warto przyjmować praktykantów?

Przyjęcie praktykanta może zakończyć się znalezieniem bardzo dobrego pracownika, który na stałe dołączy do zespołu w salonie. Oczywiście nie zawsze tak jest - można trafić na niechętnego do nauki praktykanta, tak samo jak do nieodpowiedniego salonu.

Jeśli na praktyki chcesz przyjąć absolwenta szkoły fryzjerskiej, to może okazać się on świetnym uzupełnieniem Twojego zespołu. Po ukończeniu kursu lub szkoły, praktykant powinien mieć podstawowe doświadczenie w

 •      rozpoznawaniu i ocenie rodzaju skóry i włosów,
 •      czesaniu oraz modelowaniu fryzury,
 •      strzyżeniu,
 •      wykonywaniu zabiegów koloryzacji i rozjaśniania włosów,
 •      wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych,
 •      organizowania pracy salonu fryzjerskiego zgodnie z zasadami BHP.

Warto obserwować praktykantów pod kątem ich relacji z klientami. Jeśli praktykant dba o ten aspekt, umie nawiązać kontakt z klientem i przyczynia się do stworzenia dobrej atmosfery w salonie, a do tego ma kompetencje techniczne - świetnie! Należy mieć jednak na uwadze, że często osoba na praktykach zna jedynie podstawy fryzjerstwa i to tylko teoretycznie. Od tego jednak są praktyki, aby pewne rzeczy doszlifować, wyeliminować błędy czy nauczyć się zupełnie nowych metod pracy.

 (2)    0

Komentarze są zamknięte dla tego wpisu