Farouk

Farouk Systems Polska jest dystrybutorem amerykańskich, profesjonalnych produktów kosmetycznych oraz narzędzi fryzjerskich firmy Farouk Systems Group, która należy do światowych liderów rynku kosmetycznego.

Suszarki do włosów Farouk Systems to nowoczesne urządzenia, które nie dość, że – w przeciwieństwie do tradycyjnych suszarek - nie emitują szkodliwego promieniowania, to dodatkowo mają dobroczynny wpływ na włosy.

Dzięki innowacyjności rozwiązań Farouk Systems, suszarki CHI były pierwszymi suszarkami z elementami ceramicznymi, technologią jonizującą i podczerwienią, a także niską emisją pól elektromagnetycznych – bardzo szkodliwych dla zdrowia. 

Kosmetyki Farouk Systems powstają na bazie naturalnego jedwabiu, natomiast farby do włosów CHI Ionic Color są całkowicie wolne od amoniaku, dzięki zastosowaniu najnowszej, Zaawansowanej Amerykańskiej Technologii. 

Najlepiej rozpoznawalnym produktem Farouk Systems jest naturalny jedwab Silk Therapy, który przez 3 lata z rzędu - w roku 2005, 2006 i 2007 zdobył tytuły: najlepszy produkt wygładzający włosy oraz najlepszy produkt do stylizacji, przyznawane przez czytelników magazynów kobiecych „Allure” oraz „Glamour” w USA. 

W ostatnich latach trendy fryzur Farouk Systems podbijają świat, a kolekcje Farouk Systems są inspiracją dla stylistów i fryzjerów. W ofercie firmy Farouk System w Polsce znajdują się m.in. kosmetyki do pielęgnacji włosów , (szampony, odżywki, maski)stylizacji z linii BioSilk, CHI, produkty do koloryzacji i trwałe do włosów z serii CHI; jak również akcesoria i narzędzia fryzjerskie. 

Linia CHI Farouk Systems w Polsce otrzymała nagrodę Doskonałość Roku Twój STYL 2006, w kategorii profesjonalne kosmetyki do włosów. Produkty Farouk Systems dostępne są m.in. w salonach fryzjerskich na terenie całego kraju.

Droga Farouk'a Shami - człowiek wizjoner, marzyciel

Jako mały chłopiec był zafascynowany westernami i pięknymi kobietami. Owa fascynacja przerodziła się w jego dorosłym życiu w walkę o nowoczesną technologię produkcji kosmetyków i narzędzi fryzjerskich, bezpiecznych dla zdrowia i urody kobiet. Farouk Shami - prezes zarządu Farouk Systems Inc. - wynalazca i wychowawca, poświęcił ostatnie 39 lat na budowanie bezpieczeństwa swojej branży.

Jego droga z Jerozolimy do Houston to droga pełna determinacji, pomysłów, badań, odwagi oraz wielkiej artystycznej pasji. Pomimo wielkiego bogactwa, które osiągnął w Ameryce, nigdy nie wyparł się swojego pochodzenia. Więcej, jest z niego bardzo dumny, czego dowodem jest m.in. ufundowanie szkoły dla dziewcząt o nazwie Sheik Mohammed Shami Girls School w Deit Ur niedaleko Ramallah, oferującej naukę dzieciom z przeszło 30 wiosek. Jest też założycielem firmy Farouk, Friedman and McCall Olive Oil Company zarządzanej przez muzułmanów, żydów i chrześcijan, produkującą oliwę z oliwek. Całkowity dochód ze sprzedaży jest przekazywany na cele charytatywne dla dzieci.

Farouk Shami rozpoczął swoją karierę otwierając w 1980 roku swój pierwszy Le Salon Farouk w Houston, w Texasie. Sześć lat później założył firmę Farouk Systems z 1.000 dolarów w kieszeni. Po niemal 30 latach jego majątek jest wart miliardy dolarów.

 Poważnym problemem Farouk'a okazały się alergie powodowane użyciem chemikaliów i amoniaku. Produkty zagrażały jego zdrowiu, życiu i pasji. Z tym również sobie poradził, łącząc doświadczenie, pomysłowość i studia nad surowcami naturalnymi. Z czasem osiągnął znakomite efekty, stosując alternatywne i naturalne składniki, a badania zaowocowały założeniem Farouk Systems Inc. z zastosowaniem American Technology i mottem akcentującym poszanowanie dla środowiska, nauki i etyki.

Lata wytężonej pracy dały Faroukowi reputację artystymistrza fryzjerstwa i jednego z najlepszych kolorystówna świecie. Zawsze szanował ludzi z branży i dlatego nieustannie pracuje nad jej rozwojem. Jego salony ściągają ludzi z pierwszych stron gazet, aktorów i koronowane głowy.

Otrzymał rozliczne nagrody takie jak Nagroda dla Imigranta Roku, Nagroda za Osiągnięcia Życia od magazynu fryzjerskiego Hair Color & Design Magazine, Nagroda dla Arabskiego Biznesmena Roku w USA przyznana przez ADC, Nagroda dla Arabskiego Biznesmena Roku w USA przyznana przez AACC, Nagroda Ameristar za rok 2003, Nagroda dla Króla Koloru i Najlepszego Nauczyciela Stulecia.

 Bardzo wysoko cenione są też jego działania zmierzające do szerzenia pokoju na Bliskim Wschodzie. Farouk Shami uczestniczy w rozmowach z rządami: arabskim, jordańskim i izraelskim. Mawia: "jeśli liderzy państw sobie nie radzą, może fryzjer pomoże".

 Farouk Shami wspiera takie organizacje jak Juvenile DIABETES Research Foundation, City of Hope, Friends of Orphans, NSYNC's Challenge for the Children 2000, 2001, 2002, Charlotte Maxwell Foundation, American Society of Young Musicians, ofiary zamachów z 11 września 2001, Room to Grow, American Service Troops for Desert Storm i Iraqi Freedom.

“Jestem bezwzględnie przekonany, że dobroczynność należy zaczynać od własnego domu, a każdy z nas powinien wspierać budowę siły własnego rodzinnego miasta. Gdy pomagamy ludziom w zapewnianiu im sprawiedliwości ekonomicznej, edukacji, opieki zdrowotnej i bezpieczeństwa, to już sama ta pomoc jest początkiem budowania sprawiedliwości i pokoju!” -Farouk Shami

Technologie

O tym, jak badania w NASA napędzają technologie budowy narzędzi Farouk stosowanych w salonach piękności. (na podst. Artykułu dra Dennisa Morrisona)

Żyjemy w przekonaniu, że budowniczy rakiet z NASA nie mogą mieć wiele wspólnego ze specjalistami fryzjerami i wizażystami w naszym ulubionym salonie. A tymczasem prawda jest taka, że dzięki nieustającym badaniom w centrum kontroli lotów w NASA więcej jest nowatorskich technologii w suszarkach i farbach do włosów czy nawet lakierach do paznokci, niż jesteśmy sobie w stanie wyobrazić. Zwłaszcza jeśli zostały one wyprodukowane przez Farouk Systems Group!

Od bardzo małego wymiaru

Jedna z koncepcji przejęta przez Farouk Systems Group od amerykańskiego giganta w dziedzinie kosmosu była właściwie mikroskopijnych rozmiarów. Ponad dziesięć lat temu uwagę założyciela firmy – Farouka Shamiego przykuła nanotechnologia. Cóż w niej takiego ciekawego? „Nano” oznacza wszystko mniejsze niż 1/1000 milimetra. Jak mała jest „nano-rzecz”? A tak mała, jak na przykład czerwona krwinka, która ma średnicę 8 mikronów lub 8 tysięcy nanometrów! Pojedynczy włos jest 2 – 22 razy większy, czyli ma średnicę 17 – 180 mikronów. Ponieważ elementy wytworzone w nanotechnologii są tak małe, z łatwością mogą przenikać do różnych nawierzchni lub w niedostrzegalny sposób zostać w nie wbudowane. To dlatego są obecnie wykorzystywane na wiele sposobów w medycynie, technologii i produkcji:

 • mikroobwody odciśnięte w nanosferach umieszcza się u pacjentów w celu pomiaru poziomu cukru lub ciśnienia krwi, które to wskazania w czasie rzeczywistym są przekazywane personelowi medycznemu,
 • konstrukcje nanowęglowe są stosowane do kapsułkowania leków i materiału genetycznego w leczeniu medycznym,
 • srebro jest potężnym środkiem bakteriobójczym, więc cząsteczki nanosrebra są powszechnie stosowane do pokrywania nawierzchni, w celu zniszczenia mikroorganizmów; tak powstają liczne samosterylizujące się urządzenia do obróbki i przechowywania pożywienia.

 

Gigantyczny postęp w kosmetyce

Od 2001 roku firma Farouk Systems Group jest liderem dostarczającym nanotechnologię klientom salonów piękności.

W 2001 roku technologia ceramiki molekularnej stała się fundamentem ceramicznego żelazka do włosów CHI® Ceramic Hairstyling Iron, które dostarczając ciepło w głębokiej podczerwieni i jonizowaną wilgotność, podgrzewało i nawilżało włosy od środka na zewnątrz. Dzięki temu rozwiązaniu styliści i klienci otrzymali do dyspozycji zupełnie nowy sposób prostowania włosów szybko i bez większego ich uszkodzenia.

W kolejnym roku firma zwróciła swoją uwagę na odżywianie wykorzystujące technologię molekularną w celu zredukowania rozmiaru i zwiększenia przenikania odżywczych molekuł jedwabiu w odżywce do włosów CHI® Silk Infusion. Dodatkowo, produkt CHI® Infra Treatment jeszcze skuteczniej wykorzystywał technologię jonizowania i głębokiej podczerwieni opracowaną w firmie do ochrony włosów przed uszkodzeniem ich spowodowanym wysoką temperaturą.

W dziedzinie farbowania włosów ustalono, że molekuły farb czerwonych są największe (większe niż molekuły farb blond czy brunatnych). Oznaczało to, że zazwyczaj te intensywne czerwone odcienie nie były absorbowane tak głęboko do trzonu włosa i zwykle szybciej blakły. W 2004 roku firma Farouk Systems Group wdrożyła technologię molekularną w swoim nowym produkcie do koloryzacji włosów CHI® Infra Red, co przełożyło się na uzyskanie bardziej promiennych i wytrzymałych czerwieni.

Lata 2005-2006 były w firmie Farouk Systems Group latami „nanosrebra”. Uznając potrzebę uzyskania zdrowszego środowiska w salonie piękności, firma wprowadziła na rynek żelazko i suszarkę CHI® Ceramic Nano, gdzie zastosowano cząsteczki nanosrebra w uchwytach i innych krytycznych miejscach w celu zabicia mikroorganizmów i zmniejszenia prawdopodobieństwa przenoszenia drobnoustrojów z jednego klienta na drugiego. W kolejnym roku na rynku lakierów do paznokci powitaliśmy lakier CHI® Ceramic Nail Lacquer. W jego skład wchodzą mikroskopijnej wielkości cząsteczki ceramiczne zwiększające trwałość i minimalizujące odpryskiwanie, a także cząsteczki nanosrebra zapobiegające rozprzestrzenianiu się zarazków.

 

Nowe światło

Nanotechnologia nie jest jedyną technologią opracowaną przez NASA przynoszącą korzyści dla zdrowia, bezpieczeństwa i urody. W ich instytucjach badawczych technologia światła jest obecnie bardzo gorącym tematem. Światło mierzy się według długości fal. Ludzkie oko wyczuwa fale od długości od 300 do 750 nanometrów, spektrum widoczne to kolory od fioletu do czerwieni.

Od ponad 18 lat, dłuższe fale niewidoczne dla oka ludzkiego (o długości od 1 tys. do 1,3 tys. nanometrów, potocznie nazywane światłem laserowym) są skutecznie stosowane w kosmetologii do usuwania zbędnego owłosienia i wybielania niepożądanych ciemnych przebarwień skóry.

Obecnie uzyskaliśmy ostateczne dowody na to, że fale światła o mniejszej długości (630nm – 750nm), w połączeniu z niską podczerwienią (NIR) mogą mieć również dobroczynne działanie na włosy i skórę, w tym skórę głowy. Dlaczego? Ponieważ światło NIR przenika tkankę skórną na głębokość 8 – 10 milimetrów, a gdy do tego dochodzi, wywołuje serię procesów komórkowych, które stymulują tworzenie kolagenu, poprawiają krążenie krwi, a nawet stymulują leniwe mieszki włosowe!

W medycynie badania naukowe są prowadzone nieustannie. Na drugiej Międzynarodowej Konferencji Urzędów Biotechnologii przy NASA dotyczącej Terapii Fotodynamicznej i Fotobiologii w 2001 roku naukowcy donosili, że światło NIR było stosowane do:

 • przyspieszenia leczenia otwartych ran u pacjentów z cukrzycą,
 • leczenia ciężkich owrzodzeń jamy ustnej u dzieci po wysokich dawkach radioterapii,
 • wspierania odbudowy kości otaczającej implanty dentystyczne,
 • stymulowania odbudowy uszkodzonych komórek siatkówki oka.

W dziedzinie pielęgnacji skóry amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła przydatność terapii świetlnej do leczenia trądziku. Najpierw terapia wykorzystująca światło o krótkich falach (LLLT) zabija bakterie wywołujące trądzik, a następnie światło NIR stosowane jest do przyspieszania leczenia i redukowania blizn.

Każdy kto ma zegar cyfrowy lub odtwarzacz DVD, zna diody emitujące światło lub technologię LED. Teraz diody służą do czegoś więcej niż tylko do wyświetlania informacji na panelach urządzeń:

 • ponad 1,5 tys. instytucji medycznych w USA wykorzystuje diody emitujące światło NIR do łagodzenia stanów zapalnych stawów i przynoszenia ulgi w przypadku bolesnego zapalenia ścięgien i zaburzeń nerwowych,
 • mniejsze urządzenia wykorzystujące diody służące do zmniejszania bólu stawów i pleców są już dostępne do użytku domowego,
 • kilka firm oferuje małe urządzenia wykorzystujące diody i światło lasera przeznaczone do polepszania cyrkulacji krwi w skórze głowy i stymulowania wzrostu włosów,
 • jeszcze inne urządzenie do terapii światłem stosuje diody do wygładzania fałdek w skórze i zmniejszania cieniutkich zmarszczek.

 

Rozświetl swoje życie

Obecnie firma Farouk Systems Group jest zaangażowana w prowadzenie własnych badań nad zastosowaniem światła, a pierwsze wyniki swoich badań pokazała w sierpniu 2007 r. Uruchomienie fabryki masowo produkującej urządzenia z wykorzystaniem emitorów światła niskiej podczerwieni i nadfioletu nastąpiło w Houston we wrześniu 2008 roku.

Nowy produkt CHI® Ceramic and NIR Hair Processor poprawia skuteczność koloryzacji w salonach. Połączenie technologii wykorzystujących jonizowanie, ceramikę i głęboką podczerwień intensyfikuje przenikanie koloru, skraca czas zabiegu i poprawia nawilżenie włosów. Równocześnie szeroki wachlarz specjalnych diod świeci opcjonalnie światłem LLLT i NIR, co stymuluje tkankę skórną głowy, co z kolei przyspiesza leczenie mniejszych otarć i pobudza porost włosów. Diody są ułożone w procesorze z tyłu głowy i nad głową, a ich zadaniem jest leczenie skóry głowy w trakcie koloryzacji. To jeszcze nie wszystko! Procesor posiada również system auto-sterylizacji za pomocą niebiesko – fioletowych diod, które dezynfekują wnętrze aparatu.

To zrozumiałe, że to, co dobre do wykonywanej co pewien czas koloryzacji w salonie fryzjerskim, musi być dobre również do codziennego użytku.

Zobacz filmy dotyczące szkoleń fryzjerskich i produktów firmy Farouk Systems.